aplikacja E8 google play app store
aplikacja Matura google play app store
kursyonline.info
17 stycznia 2014 (piątek)

Współczesne systemy polityczne

Wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz uzyskać ceniony na rynku pracy certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności Polski Uniwersytet Wirtualny zaprasza do skorzystania z bogatej oferty szkoleń e-learningowych prowadzonych za pośrednictwem naszej platformy.

System polityczny jest w nauce o polityce jedną z najważniejszych kategorii teoretycznych, oznaczających podstawową strukturę, w ramach, której toczy się życie polityczne. W swoich założeniach ma charakteryzować zjawiska polityczne występujące w życiu społecznym. Termin system polityczny zaczął upowszechniać się dopiero w ostatnich dziesięcioleciach. Wynika to z faktu, że starsze opracowania na opisanie tego, co dzisiaj nazywamy systemem politycznym, stosowały inne określenia, takie jak rząd, naród czy państwo - używane do opisywania tylko aspektów ustroju politycznego. Termin ten odnosi się natomiast do całego zakresu działań politycznych społeczeństwa.

W literaturze politologicznej nie ma zgodności w definiowaniu systemu politycznego. Spotyka się różne jego ujęcia w odniesieniu do kategorii państwa i społeczeństwa. Faktem jest, że określenia tego używa się w różnych znaczeniach, a autorzy często kładą nacisk na inne elementy, którym nadają pierwszoplanowe znaczenie. W teorii brak, bowiem powszechnie przyjętej definicji, określającej sferę, w której toczy się życie polityczne. Współcześnie istnieje kilkadziesiąt sposobów używania i definiowania terminu system polityczny, co niewątpliwie przekonuje nas, że mamy do czynienia z pojęciem złożonym.




  1. Poznanie definicji systemu politycznego.
  2. Typologia systemów politycznych.
  3. Zapoznanie się z charakterystyką wybranych systemów politycznych państw demokratycznych i niedemokratycznych.
  4. Życie polityczne w III RP (1989 - 2001).



Wszyscy zainteresowani.



  1. Współczesne systemy polityczne.
  2. Typologia systemów politycznych.
  3. Charakterystyka wybranych systemów politycznych państw demokratycznych.
  4. Niedemokratyczne państwa Bliskiego Wschodu.
  5. Systemy polityczne w procesie transformacji - Europa Wschodnia.
  6. Życie polityczne w III RP (1989 - 2001).
Warunkiem uruchomienia kursu jest zebranie minimalnej liczby uczestników, to jest 6 osób. Uczelnia zastrzega sobie prawo do nieuruchomienia kursu w przypadku mniejszej liczby kandydatów.
W przypadku nierozpoczęcia kursu osobom, które uiściły opłatę, zaproponowany zostanie nowy termin, udział w innym kursie lub zwrot uiszczonej opłaty.

Polityka Prywatności